×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تازه های سایت

امروز : یکشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Sunday, 3 March , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 7 خبر
در صورت رفع تحریم‌ها نباید پشت شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکنندگان ایرانی را خالی کنیم

به گزارش اخبار توسعه سومین نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، دکتر علی عسکری در افتتاحیه اینرویداد با تشکر از مدیران و دست اندرکاران صنعت پتروشیمی و همچنین کارآفرینانی که شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات صنعتپتروشیمی و شرکت‌های دانش بنیان را پایه‌گذاری کردند، گفت: اگر عزم و اراده این عزیزان و همچنین حمایت‌های مالی بانک‌ها، حمایتمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هلدینگ‌های پتروشیمی و همچنین انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی نبود، این نمایشگاه شکل نمی‌گرفت.

وی همچنین با تشکر از تیم اجرایی نمایشگاه و مدیریت منطقه آزاد کیش، برای برگزاری‌ و حمایت از این نمایشگاه، اظهار داشت: صنعت نفت، گاز و پتروشیمی پیشران اقتصادی کشور است و این ماهیت این نمایشگاه بر این صنعت بنا نهاده شده است و حاصل آنهم تولید قطعات و تجهیزات مختلف صنعت پتروشیمی و کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی مختلف بوده و هم زمینه‌ساز انتقال و تولید دانشبوده است.

نایب رییس هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تصریح کرد: گام بعدی مهم ما در راستای نهضت ساخت داخل در صنعتپتروشیمی، باید تولید دانش و ایجاد لاینسنس ایرانی در صنعت پتروشیمی باشد.

وی با تاکید بر اهمیت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و همچنین حمایت از صنعت پایین دستی در صنعت پتروشیمی، گفت: توسعهصنعت پایین دستی منجر به جلوگیری از خام فروشی که مورد تاکید مقام معظم رهبری همواره بوده، می‌شود و از سوی دیگر موجبایجاد اشتغال و به کارگیری دانشجویان و نخبگان ما می‌شود.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش مهم مناطق آزاد و ویژه در توسعه صنعتو اقتصاد، گفت: چه تحریم‌ها بماند و چه کمتر و یا رفع شود نباید از نقش این مناطق غافل شد و مناطق آزاد و ویژه می‌توانند پایگاه‌هایخوبی برای تجارت، صنعت و حتی پایین دستی پتروشیمی شوند.

علی عسکری همچنین به نقش مهم بانک‌ها برای رشد و توسعه داخلی سازی در صنعت پتروشیمی و سایر صنایع در کشور اشاره کرد وافزود: نگاه غیرتمندانه و پدرانه بانک‌ها به صنایع بالادستی و  پایین دستی و به طور ویژه دانش‌بنیان‌ها موتور محرکی برای رشد داخلیسازی است و نتیجه آن برگزاری چنین همایشی است، البته برای تامین مالی صنعت توجه ویژه‌ای به بازار سرمایه داریم که به آن خواهیمپرداخت.

وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای ایجاد یک چرخه و زیست بوم دانست که با این تفاهم‌نامهها و قراردادها تا سال آینده تداومدارد.

علی عسکری با اشاره به تجارب خود در تحول در فناوری در سازمان صدا و سیما، گفت: این تجربه که در کنترل کیفیت بی‌رحمانه بودیمرا انشالله در مسیر پیش‌رو به کار خواهیم بست و با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالا شرکت‌های ایرانی در صنعت پتروشیمی،اطمینان داریم اعتماد توام با سخت‌گیری ما در کیفیت موجب دستاوردهای بسیار خوبی در صنعت خواهد شد.

وی افزود: مباهات می‌کنم که در این نمایشگاه با کسانی مواجه هستم که در حال تلاش برای رسیدن به قله فناوری هستند. بیش از ۳۲۰ شرکت دانش بنیان و تولیدکننده ایرانی در این نمایشگاهشرکت کردند، ۲۸ همایش علمی برگزار می‌شود، پیش بینی شده که حدود ۷۰۰ جلسه دو طرفه در این نمایشگاه انجام شود و حدود ‏‏۲۰۰ تفاهمنامه بین مدیران عامل شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس با سازندگانمنعقد می‌شود که اینها همه نشان از اهمیت این رویداد دارد.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، حمایت مالی از شرکت‌های دانش بنیان و تولید کنندگان ایرانی را مهم دانست و گفت: مابرای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و متوسطکه متعلق به بخشخصوصی و کوچک هستند، مدل حمایتی مالی ویژه‌‌ای داریم کهجزییات آن را اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین تقویت ال سی ریالی را موجب توسعه ساخت داخل در صنعت پتروشیمی دانست و افزود: باب شدن ال‌سی ریالی و تعاملخوب بین بانک‌ها برای این اقدام مهم، می‌تواند یکی از دستاوردهای مهم این رویداد باشد و راهگشاست..

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در ادامه به عقب‌ماندن ایران از قطار توسعه که ناشی از عملکرد رژیم فاسد پهلوی وقاجاریه بود اشاره کرد و گفت: در زمان دفاع مقدس با اتکا به همین جوانان، توانستیم از کشوری که نمی‌توانست حتی سیم خاردار تولیدکند، به کشوری تبدیل شویم که جزو قدرت‌های موشکی برتر دنیا قرار گرفته و این تجارب ارزشمند در صنایع دفاعی، پزشکی و عرصه‌هایدیگر را ما امروز در دسترس داریم و می‌توانیم در صنعت پتروشیمی با کمک دانش بنیان ها به تراز جهانی برسیم.

علی عسکری تصریح کرد: صنعت پتروشیمی در جنگ بزرگ اقتصادی سربلند بود و باید این راه را ادامه دهد، شما مجاهدین در راه خداو خلق خدا هستید و در این جنگ اقتصادی، ساخت داخل یعنی تبدیل کردن تهدید به فرصت برای ساختن کشور و امیدوارم همچنان ازحرکت رو به جلو باشد.

وی در ادامه به تحولات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: ممکن است تحریم‌ها کمتر شود یا رفع شود اما شخص بنده، همه همکارانم در هلدینگخلیج فارس و شرکت‌های تابعه و بقیه شرکت‌های پتروشیمی باید خود را متعهد بدانیم که از شرکت‌های دانش بنیان که به میدان آمدند ودر صنعت پتروشیمی ساخت داخل کردند، حمایتکنیم و اگر فردا شرایط عوض شد، پشت آنها را خالی نکنیم.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تاکید کرد: استراتژی دشمن برای زمین گیر کردن اقتصاد و صنعت ما با تحریم، با همت ودانش و غیرت جوانان و دانشمندان و صنعتگران ایرانی نقش بر آب شد و نباید این احتمال را از نظر دور داشت که دشمن با کم کردنتحریم‌ها به دنبال یک هدف فریبکارانه برای تضعیف دستاوردهای ما در حوزه ساخت داخل و غافل شدن ما از شرکت‌های تولیدکنندهایرانی باشد.

علی عسکری خاطر نشان کرد: حمایت ما از شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده ایرانی و تلاش این شرکت‌ها برای رسیدن به بالاترینتراز جهانی از نظر کیفیت، خدمات و قیمت مناسب دو روی یک سکه برای تداوم موفقیت‌های شرکت‌های ایرانی در ساخت داخل است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.